Rate this post

Možná by se mohlo zdát, že je už po topné sezoně. Jaro totiž doslova prosakuje přes okna díky slunečním paprskům, které nás skoro každý den lákají ven. Teploty se nám zvyšují a možná to je ten pravý důvod myslet si, že je už po topné sezoně. Nenechte se však zmást několika dny, kdy teploty dosahovaly dvaceti stupňů. Jsou tu také chladné večery a rána, popř. i propršené dny, během kterých se teploty nedotknou ani deseti stupňů. V tom případě přijde topení opět vhod.

Začátek a konec topné sezóny

Otopné období nebo jinak známá topná sezona začíná vždy prvním zářím, i když většina domácností začíná topit až v průběhu října. Vše však vždy záleží na samotném počasí, protože právě to je rok co rok jiné, nevyzpytatelné a hlavně proměnlivé. Topná sezona však končí až k třicátému prvnímu květnu. I když se toto datum může zdát pro někoho hodně vzdálené, mnoho domácností opravdu topí až do konce května. Rčení, že březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem, je tedy přesně o topné sezoně.

Vyšší teploty po sobě následující dny

Topná sezona se vyznačuje především větší mírou dodávky energie tehdy, kdy průměrná denní teplota poklesne pod mínus třináct stupňů dva po sobě následující dny. To se jeví jako začátek, ale také i konec topné sezony. Vytápění se tedy jinými slovy přeruší tehdy, kdy na daném místě vystoupá teplota ke třinácti a více stupňům dva po sobě následující dny. Pro letošní rok by se koncem mohl jevit i začátek dubna, kdy celý týden Česko obklopovalo teplo o dvaceti stupních Celsia.

V kategorii:

Zajímavosti,

Naposledy upraveno: 11.4.2017

Štítky: