Při sledování vaší spotřeby energie online vás jistě zaujmou dvě zkratky, a to NT a VT. Mnohdy si říkáte, co mají tyto dvě značky s vaší elektřinou co dočinění, ale pak si uvědomíte, že se jedná o zkratku denního proudu (NT) a nočního proudu (VT). Jak se však tyto dvě značky liší a funguje třeba konkrétně noční proud pouze v noci? Kdy dojde k přepnutí nočního a denního režimu, tedy nízkého a vysokého tarifu? Může to být i v průběhu dne?
Noční proud nemusí být pouze v noci
Čas, během kterého se tyto dva tarify přepnou, závisí na samotném distributorovi, na sazbě, ročním období nebo také na dnech v týdnu. Je jasné, že silně pracující lidé, kteří se nevyskytují celý den doma, budou mít po celý den jen režim nízkého tarifu, tedy nočního proudu. Ovšem lišit se může toto přepínání také v době platnosti nízkého tarifu pro ohřev vody či pro přímotopné vytápění.
Noční proud i přes den
Noční proud tedy není jen režim, který automaticky přepne během dlouhé noci. Může se pravidelně vyskytovat i přes den, proto jeho označení může být pro někoho dosti matoucí, a tak se lépe uchytil pod pojmem „nízký tarif“. Pokud by někoho zajímal přesný čas spínání nočního proudu, vše se nalezne na webových stránkách vašeho dodavatele, popř. na online účtu zákazníka. Sám dodavatel když vidí, že jeho klienti zrovna nepoužívají elektřinu hojně, sníží ceny a tím naláká klienty k většímu používání elektrických spotřebičů.