Rate this post

Fotovoltaické elektrárny ke své funkci využívají sluneční záření, což je vlastně nevyčerpatelný a tudíž obnovitelný zdroj energie. Velké plus každé fotovoltaické elektrárny je, že při své činnosti nevytváří žádné škodliviny, tudíž nezatěžují životní prostředí. Fotovoltaické elektrárny mají široké využití, lze je instalovat např. na střechy rodinných domů, zrovna tak i na střechy továren. Jsou efektivní jak pro soukromé, tak i obchodní účely.

Základem fotovoltaické elektrárny jsou malé fotovoltaické články. Tyto články jsou spojeny do fotovoltaických panelů, které následně tvoří fotovoltaickou elektrárnu. Ta dokáže přeměnit sluneční záření na elektrickou energii. Tento jev ale není úplně jednoduchou záležitostí. Fotovoltaický článek je polovodičem, který je složen z křemíkové destičky, na níž je nanesena vrstva jiného polovodiče. Při dopadu slunečního záření na plochu tohoto článku dojde uvnitř k tzv. fotoelektrickému jevu. Při tom se z materiálu polovodiče uvolňují elektrony a vzniká elektrické napětí. Abychom dosáhli požadovaného výkonu, musí se počet článků správně spojit.

Fotovoltaické elektrárny vám ušetří nemalé peníze

Pokud chcete ušetřit za spotřebu elektrické energie, stojí za to zvážit pořízení fotovoltaické elektrárny, kterou si instalujete třeba na střechu vašeho rodinného domu. Vyrobenou elektřinu využijete pro svoji vlastní potřebu a ušetříte za elektřinu ze sítě. Můžete z ní napájet vaši lednici, mrazák, počítač, televizi, použít k ohřevu vody atd. V případě vzniklého přebytku energie je totiž možné využít ji na ohřev vody prostřednictvím bojleru. Fotovoltaické elektrárny nabízí nízké provozní náklady, už jen proto, že slunce svítí zadarmo. Její životnost je velmi dlouhá, může být v provozu až padesát let. A její obsluha je skutečně nenáročná. Prostředky, které do jejího pořízení investujete, se logicky vyplatí těm, kteří mají vyšší spotřebu elektrické energie, ideálně v místě, kde energii využívají celý rok.

Samozřejmě je nutné počítat i s tím, že ji není možné využít jako samostatný zdroj tepla. Přece jen sluneční záření není po celý rok úplně ideální a při jejím nákupu je také nutné vzít v úvahu větší finanční investici. Poskytuje však reálnou možnost jak dlouhodobě ušetřit prostředky za elektřinu, být do velké míry soběstačným a také v neposlední řadě, šetřit životní prostředí.

V kategorii:

Zajímavosti,

Naposledy upraveno: 11.4.2017

Štítky: